Lavender Love!

For the Kids:  Lavender Accessories

Stuffed animals, small crafts, and other homemade items made with love, and in every hue of purple imaginable!
$4.95/ea and up

Dried Culinary Lavender Buds

Sold by the cup (5 cup min online order).  Triple-screen cleaned. Premium-quality, True English buds. Mild, balanced flavor for use in food and beverages.  1lb = approx 14-16 cups.
$5.00/cup 

Online Orders

 

PLEASE NOTE: We are ironing out some kinks, so please expect to see a follow-up invoice after your order is placed, that will have the shipping rate applied.  


If you order a handmade item, you will be contacted by the farm owners with options of colors, fabrics, etc.  If you do not receive a timely response, please contact them here.

If you order bulk buds but are under the minimum order amount of five cups (or if there is a shipping/pricing question), you will receive a message from the owners.

Thank you for supporting local farmers!

Our Products

- Call  for availability-

Handmade Cards and Stationary

Postcards, bookmarks and cards - oh my!  Bright, colorful printed items, hand-painted, and pressed-lavender cards and sets.  Tuck lavender buds into envelope for a confetti surprise!
$1.00 - $4.00/ea

Lavender Eye Pillows

Various fabrics (please email us for current choices).  Handmade and filled with lavender and flax seed.  Place over eyes for a dark, aromatic snooze, or keep in freezer for a cooling effect.

$12.00/ea

Items Available In-Store Only

Lavender Hydrosol  (Linen Water)

8oz.  100% pure lavender water produced during the distillation process.  Lightly-scented, nontoxic.  Use as glass/counter cleaner, sleep aid, facial toner, freshener, pest repellent and more.

$8.50/ea

Lavender Shea Butter Lotions

These creamy, softly-scented lotions are hand-made right here on the farm.  Several sizes and formulations available.  Perfect for dry, sensitive skin that needs a little love and lavender.  
$5.95/ea 2.0 oz

Live. Laugh. Love. Lavender.

For the Gents:  The Gym Buddy

Drop these guy-friendly sachets into shoes, gym bags, drawers (the furniture kind), glove boxes, etc, or tuck under your pillow.  Neck wraps and eye-pillows available in similar designs!
$4.95/ea and up

For the Kids:  Monster Spray

8oz.  100% pure lavender hydrosol.  Spray under the bed or in the closet to ward off would-be creepies!  Mist the air to create a light scent to soothe nighttime worries away.
$8.50/ea

Lavender Bath & Body Products

Stop in to see which lovely delights are featured this month - lavender bath salts, soaps, creams, scrubs and more are in constant rotation.  Indulge yourself!
$4.95/ea and up

A Peek Inside

Essential Oil - Lavendula Angustafolia

15ml/.5oz.  Small-batch, steam-distilled, 100% pure essential oils made on-site from our  True English lavender plants.  Mild, lighter scent - perfect for massage, skin irritations and more.

$16.00/ea

Items Available for Online Purchase

Pricing and availability subject to change - shipping instructions below 

Goat's Milk Lavender Soap

These creamy, heavenly-scented bars are hand-made right here on the farm.  Wrapped in rustic paper or tucked into a sachet bag, these delights are perfect for sensitive skin.
$5.95/ea and up

...with much, much more in the store!

Dried Lavender Buds

Sold by the cup (5 cup min online order).  Great for potpourri, crafting, tossing at weddings and more! Long-lasting scent reactivates with a simple squeeze. 1lb = approx 14-16 cups.  

$3.00/cup

Pricing and availability subject to change

The Gift Shoppe at The Evergreen Valley Lavender Farm overflows with fun, eclectic gifts and delights.  The inventory is ever-changing, based on the season and the artists' feature pieces (in addition to our perennial favorites that are always in stock).


Come by to see what's in store!  

- Call  for bulk discount-

Lavender Neck Wraps

Various fabrics (please email us for current choices).  Handmade and filled with lavender and rice.  For sore neck and shoulder muscles, warm for 60-90 seconds in microwave (times may vary - test first to avoid burns), and enjoy the steamy, aromatic relief.   Also, great for travel as a calming, head-and-neck rest!

$18.95 - 22.95/ea

Select Size

Items We Carry

  • Fresh-cut lavender bundles (summer)
  • Dried bundles and buds (year-round)
  • Lavender essential oil and hydrosol
  • Soaps, lotions and spritzers
  • Jewelry and accessories
  • Stationary, artwork and prints
  • Books, bookmarks and cards
  • Lavender-filled neckwraps 
  • Lavender-filled eye pillows
  • Handmade sachets and bud pillows
  • Crafts of all sorts
  • Culinary lavender buds 
  • Potted live plants (in season)
  • Lavender-cutting tools
  • Food and wine accessories
  • Bath salts and bath bombs
  • Lavender campfire kindling bundles

Local Artisan Jewelry and Crafts 

Stop in to see which lovely pieces are featured this month - earrings, necklaces, bracelets, hostess gifts, wine accessories, crafts and more - all made lovingly by local artisans.
$ pricing varies

Lavender Dryer Bags

These hand-painted, muslin bags can be used up to 10 times in the drying cycle!  Throw in for the last 10 minutes to release the scent and light steam from the buds, to freshen  naturally.  
$3.95/ea

Sachets and Bag o' Buds

Various sizes, colors and fabrics (please email us for current choices).  Handmade and filled with 100% pure lavender.  Place in purse, car, drawers, shoes, or carpet prior to vacuuming.

$2.50 - 9.95/ea

Fresh or Dried Lavender Bundles

Fresh: in-season only.  Dried bundles, however, are available year-round!  Display as an arrangement, use in crafts, cooking, beverages, or give as a gift.  So many wonderful uses!
$7.00/ea for fresh and $8.00/ea for dried bundles

Kewl Breeze Spritzer

4oz.  A refreshing, cooling spray made with EVLF lavender hydrosol, witch hazel, and lavender essential oil, as well as lemongrass, cedarwood, peppermint, Ylang ylang and eucalyptus essentials oils. 

$7.50/bottle

For the Kids: Cuddle Buds & Pillows

Soft, fleecy, hand-made, and stuffed with lavender buds.  Give it a quick squeeze before tucking in to release its heady scent that lasts all night.  Pillow covers are washable and vary in design.
$4.95 - 12.95/ea

Custom Floral not available at this time..

Lavender Kindling Bundles

Dried and bundled stalks of lavender provide excellent kindling.  Start your fire quickly and enjoy the serene scent that may also temporarily ward off pests!
$8.95 for set of 3

Select Fabric Type

Essential Oil - Lavendula Intermedia

15ml/.5oz.  Small-batch, steam-distilled, 100% pure essential oils made on-site from Hidcote and Grosso lavender plants. Rich, complex scent - great in bath/body products and more

$16.00/ea

Lavender Candles and Votives (seasonal)

Fill the air with warm, soothing notes of lavender.  Locally made using our essential lavender oils.   White, lavender-infused tealights make lovely complements to event centerpieces.
Pricing varies with product/size